Pioner 14 AE Mercury F25 ELPT 2023
139 900:-
-
Älvsborg
-
Styrpulpet
-
Mercury F25 ELPT, 2023
-
Fabriksny - utställning
-
Annan plast
-
Modellår: 2022
-
4,11 m x 1,73 m
-
220 kg
-
Motortyp: Utombordare
Om båten
Pioner P14 Advanced Edition 2022, Mercury F25 EFI 2023, Powertrim, Badstege, Självläns, Targabåge, Dynsats, Lanterna, Vindruta, Båge vindruta, Räcken för och akter, Givarfäste ekolod, Ryggstöd, Välkomma till Fritzens i Mellerud.
P14 kombinerar klassiska linjer med god körkomfort och moderna detaljer .
Genomförningar för tampar är integrerade i skrovet. Ett praktiskt förvaringsutrymme på babordsida passar längre föremål som båtshake och fiskespö. På styrbordsida finns det förvaring för mindre saker som mobiltelefoner, plånbok och liknande. Den här båten har batteriutrymme och plats till bensintank under aktersätet, samt två förvaringsfack under mittsätet.
Båten har bra flytkraft och lämpar sig ypperligt till dagens 4-taktsmotorer. Toppfarten ligger mellan 20-25 knop. Högt fribord för torr och bekväm båttur även när det går lite vågor. Pioner 14 Active är en rymlig 14-fotare med plats för fyra personer som bjuder på massor av båtglädje för de som vill vara aktiva på sjön.
Välkomma till Fritzens i Mellerud för visning eller ring 0530-41118 för mer information
Användning
-
Passagerare 4
-
Kylskåp Inget
-
WC Ingen
-
Dusch Ingen
Motorfakta
-
Motor Mercury F25 ELPT
-
Årsmodell, motor 2023
-
Motortyp Utombordare
-
Drivmedel Bensin
-
Rek motor (hk) 15 - 25
Båtdatabas
Försäkring
Vi hjälper dig gärna att försäkra båten hos: