Northstar Orion 6 | Ribb i hypalon

550 000:- 3 366:-/månad

  • Stockholm
  • Rib
  • Mercury, 2023
  • Fabriksny - utställning
  • Glasfiber
  • Modellår: 2023
  • 5,90 m x 2,50 m
  • 850 kg
  • Motortyp: Utombordare

Om båten

Detta är den mindre modellen i Orion-serien och erbjuder mycket rymliga och sociala ytor för hela familjen. Oavsett om du använder båten för kortare utflykter eller som transportmedel är detta en riktigt bra ribbåt, med goda sjöegenskaper som är kul att köra. Framför aktersoffan går det att fälla upp ett bord och under alla sittplatser finns bra stuvfack.

Rymlig båt med mycket stuvutrymmen och ensam i klassen om att kunna rymma en toalett i styrkonsolen samt erbjuda bord och plats för kylbox.

Med Orion modellerna får du en mångsidig och rolig båt för både transport, lek och bad. Men en Orion vid bryggan har du ett aktivt båtliv från tidig vår till långt in på hösten. Ribbens fördel är att den är lätt att använda och enkel att köra även för de som inte har båtvana. En bra första båt helt enkelt.

Orion 6 är standardutrustad med hydraulstyrning, hypalontuber och Evo-2 tvåstegat skrov. Bland standardutrustningen finns självklart även detaljer som dynor i det slitstarka materialet Silvertex, grabbhandtag, lanternor, automatisk länspump, stuvfack och kylbox. Styrkonsolen rymmer ett mycket stort stuvfack som öppnas med hjälp av två gasdämpare, här finns plats för t.ex. en portapotti eller familjens packning.

Northstars modell Orion finns i tre modeller 6, 7 och 8. Alla tre har fina sjöegenskaper och ett skrov skapat för större motorer och högre fart.  Orion-serien erbjuder marknadsledande kombination av sjöegenskaper, kvalitet och komfort samt en lång lista med standardutrustning. Alla båtar i Orion-serien har dubbelstegade skrov designade av engelsmannen Adam Younger, känd inom båtracing sedan 30 år. Skroven ger en ideal kombination av hastighet, bränsleeffektivitet och sjöegenskaper. Designen är avskalad men erbjuder samtidigt en bra komfort, både för den som kör samt för passagerare. 

Det går att anpassa just din båt med bl.a. kapellösningar, solbädd, olika skrovfärger samt olika färg på durken. Den här har brun teakliknande golv samt dynor i grått. En sober och snygg båt som tål att jämföras. 

Funderar du på en ribb i sommar, missa inte Northstar! 


Användning

  • Passagerare 10
  • Kylskåp Kylbox
  • WC Ingen
  • Dusch Ingen

Motorfakta

  • Motor Mercury
  • Årsmodell, motor 2023
  • Motortyp Utombordare
  • Effekt (hk) 150
  • Drivmedel Bensin
  • Rek motor (hk) 90 - 150

Utrustning

Ankare med lina
Badstege
Dynsats
Förtöjningsutrustning
Kylbox


Försäkring

Vi hjälper dig gärna att försäkra båten hos:


Finansiering

Vi hjälper dig gärna att finansiera båten.

  • 550 000:-Kontantpris
  • 3 366:-/månad*Månadskostnad

* Månadskostnaden beräknad på 180 mån, 20% kontant och 4,5% ränta.

Partnerbank

Genom oss kan du finansiera båten hos:

Att låna kostar pengar!
Om du inte kan betala tillbaka skulden i tid riskerar du en betalningsanmärkning. Det kan leda till svårigheter att få hyra bostad, teckna abonnemang och få nya lån. För stöd, vänd dig till budget- och skuldrådgivningen i din kommun. Kontaktuppgifter finns på konsumentverket.se.